12025ld Entry Level Fiber Laser for Cutting Metal Machine Price
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- After-sales Service
- Yes
- Warranty
- 3 Years
- Model NO.
- 12025LD
- Application
- Environmental Equipment, Petroleum Machinery Manufacturing, Agriculture Machinery, Aerospace Industry, Automotive Industry, Advertising Industry
- Cooling System
- Air Cooling
- Technical Class
- Continuous Wave Laser
- Applicable Material
- Metal
- Structure Type
- Gantry Type
- Laser Classification
- Fiber Laser
- Laser Technology
- Fiber Laser
- Customized
- Yes
- Machinery Test Report
- Provided
- CNC or Not
- Yes
- Cutting System
- Optional
- Working Area
- 2500*6000mm
- Laser Generator
- Raycus
- Laser Wave Length
- 1064nm
- Transport Package
- Standard Plywood Case
- Specification
- 4000*4800*1800mm
- Trademark
- LXSHOW
- Origin
- China Shandong Jinan
- Production Capacity
- 5000set/Year
- Package Size
- 400.00cm * 480.00cm * 180.00cm
- Package Gross Weight
- 17890.000kg
Shipping
- Shipping Cost:
- Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Online Trading Protection
- Payment Guarantee
-
Platform-protected payments with refund support for eligible order issues.
- Platform Logistics
- Clearer shipment tracking with platform-supported logistics.
- Inspection Service
- Optional pre-shipment inspection for quality and quantity checks.
- After-Sales & Dispute Handling
- Platform-assisted dispute resolution, including refunds or returns when applicable.
Only orders placed and paid through Made-in-China.com Secured Trading are eligible for payment protection and the corresponding platform services.
Product Images of 12025ld Entry Level Fiber Laser for Cutting Metal Machine Price
Find Similar Products
Product Description
Parameters
| Model | LX12025LD Fiber laser cutting machine |
| Working Area | 2500*6000mm |
| Laser Power | Optional Power :1000W, 1500W, 2000W, 12000W, 4000W |
| Laser Generator | Raycus |
| Laser Wave Length | 1064nm |
| Working Table | Sawtooth |
| Maximum Idle Running Speed | 120m/min |
| Maximum acceleration | 1.5G |
| Position Accuracy | ±0.02mm/m |
| Repeat Positional Accuracy | ± 0.01mm |
| Cutting Thickness | ≤25mm Carbon steel; ≤25mm Stainless steel |
| Control System | Weihong |
| Position Type | red dot |
| Power Consumption | ≤21 KW |
| Working Voltage | 380V /50Hz |
| Auxiliary Gas | oxygen,nitrogen,air |
| Working life of fiber module | More than 100000 hours |
| Fiber laser cutting head | Ospri laser head LC1208 |
| Cooling System | S&A/Tongfei/Hanli industrial water chiller |
| Work Environment | 0-45°C, Moisture 45-85% |
| Delivery time | 15-20work days (According to actual season) |
Factory

Jinan Lingxiu Laser
Off-line Activity

Customer Visit
Certificate Display
Our Team


FAQ
Q: Do you have CE document and other documents for customs clearance?
A: Yes, we have Original. At first we will show you and And after shipment we will give you CE/Packing list/Commercial Invoice/Sales contract for customs clearance.
A:TT/West Union/Payple/LC/Cash and so on.
Q: I don't know how to use after i receive Or i have problem during use, how to do?
A: We can provide team viewer/Whatsapp/Email/Phone/Skype with cam till all of your problems finished.We can also provide Door service if you need.
Q: I don't know which one is suitable for me ?
A :Just tell us below information
1) Max work size:choose most suitable model.
2) Materials and Cutting thickness:Power of laser generator.
3) Business industries:We sell a lot and give advice on this business line.
Q: If we need Lingxiu technician to train us after order,how to charge?
A:1) If you come to our factory to get training,it is free for learning.And the seller also accompany you in factory 1-3 working days.(Every one learning ability is different,also according to details)
2) If you need our technician go to your local factory to teach you ,you need to bear the technician's business travelling ticket / room and board/ 100 USD per day.
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR235545". Items marked "" are certified.
Company Profile
Jinan Lingxiu Laser is established in July 2004, owns more than 500 square meters of researching and office space. More than 32000 square meters factory. All machines, passed the European Union CE authentication, certified to ISO 9001. Products are sold to USA, Canada, Australia, Europe, South east Asia, Africa etc,
Our company is specialized in the production of CNC woodworking equipment and CNC laser advertising equipment of high-tech enterprises. Our company sets research and development, production, sales, maintenance services as a whole, specialized in manufacturing CNC woodworking engraving machine, CNC advertising engraving machine, laser engraving/cutting machine, laser marking machine, laser seals machine, computer cutting plotter series equipment; And distribution of plasma cutting metal machine and so on. Our products have covered woodworking, advertisement decoration, stone operation and other various industries. Our machines combine of high precision, fast speed and reliability as a whole, can carve various three-dimensional materials, formed a series of engraving machine industrial advantages. Company will continue to adopt international advanced production technology and production processes, development and production of high quality, high price ratio of numerical control equipment, continuing to create maximum value for customers. Our company takes the "quality, integrity, innovation, service" spirit, always adhere to the customer demands as the guide, it was well welcomed by almost all customers with its high-quality product and good after-sales service. More than 120 countries and areas, and supply OEM service for more than 30 manufactures.
Our Products includes All kind of:
1. Fiber laser cutting machine.
2. Fiber laser welding machine.
3. Fiber laser cleaning machine.
4. Rolling machine
We can also customized non-standard assist equipment as your detailed work requirements.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- Block a, Golden Times Square, Longdong Street, Lixia District, Jinan City, Shandong Province, Jinan, Shandong, China
-
Plant Area
- 14565.8 square meters
-
Number of Employees
- 175
-
Registered Capital
- 5,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, Western Union
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, one month
-
Nearest Port
- Qingdao Port
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Fiber Laser Cutting Machine, Fiber Laser Welding Machine, Fiber Laser Cleaning Machine, Fiber Laser Marking Machine
-
Production Machines
- Dial Indicator, Bridge Crane
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 4 people
-
Own Brand
- Yes
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2015-02-15
- Export Year
- 2019-09-16
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, East Asia(Japan/ South Korea), Australia, Domestic
-
Number of Foreign Trading Staff
- 60
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- CE
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$10,000.00-15,000.00 / Set
-
US$5,000.00-8,000.00 / Set
-
US$9,000.00 / Set
-
US$20,000.00-30,000.00 / Set
-
US$12,000.00-20,000.00 / Set
-
US$9,000.00 / Set
-
US$9,000.00 / Set
-
US$10,000.00-12,000.00 / Set
-
US$13,000.00-14,000.00 / Set
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Fiber laser cutting machine
- Metal sheet cutting machine
- 12025ld Entry Level Fiber Laser for Cutting Metal Machine Price
Related Categories
Hot Searches
- China Laser Factories
- Metal Cutting Machine Factories
- Laser Engraving Machine Factories
- Laser Welding Machine Factories
- Cnc Laser Cutting Machine Metal
- Cnc Laser Cutting Metal
- Laser Cutter Cutting
- Cnc Laser Cutter Machine
- Cnc Cutter Laser
- Top 10 Laser
- Laser Trends
- Laser Cutting Machine Bulkbuy