|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 3 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

| Parameter Model | LX3015FLFiber laser cutting machine |
| Working Area | 3050x1530mm |
| Laser Power | 1000W, 1500W, 2000W, 3000W, 4000W |
| Laser Generator | Raycus |
| Laser Wave Length | 1064nm |
| Working Table | Sawtooth |
| Maximum Idle Running Speed | 120m/min |
| Maximum acceleration | 1.5G |
| Position Accuracy | ±0.02mm/m |
| Repeat Positional Accuracy | ±0.01mm |
| Cutting Thickness | ≤20mm Carbon steel; Cutting Thickness ≤10mm Stainless steel |
| Control System | Weihong |
| Position Type | red dot |
| Power Consumption | ≤21KW |
| Working Voltage | 380V/50Hz |
| Roller quantity | 13 pieces |
| Material width | 0-1500mm |
| Rated load | 8T |
| Work Environment | 0-45°C, Moisture 45-85% |
1.Decoiler
LX3015FL coil fed laser cutting machine combines a decoiling system that processes the coils from 600mm up to 1250mm in width.It can also operate 10000kg materials.
2.Straightener
The leveling feeder straightens the material,with the adjustment accuracy of correction amount of ±0.01mm.
3.Automatic unloading system
The unloading device,equipped with a vacuum chuck, allows for automatic unloading and stacking of finished products,which can ensure reduced labor and increased efficiency.
1.All in one :decoiling, straightening, cutting and unloading
Thanks to the integrated system that can operate decoiling,straightening,cutting and unloading,the productivity of the LX3015FL laser cutter for sheet metal is much higher than traditional models.
2.Suitable for the cutting of thin metal sheet
LX3015FL coil fed laser cutting machine ,equipped with an automatic integrated system,allows the processing of coils ranging from 0.5mm to 1.5mm or 0.5mm to 3.5mm in thickness.

Jinan Lingxiu Laser
Off-line Activity
Certification Display



Q: Do you have CE document and other documents for customs clearance?
A: Yes, we have original. At first we will show you and And after shipment we will give you CE/Packing list/Commercial Invoice/Sales contract for customs clearance.