|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 3 Years |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency



| Model | LX3015HCT Fiber laser cutting machine |
|---|---|
| Working Area | 1500*3000mm |
| Laser Power | 1-12KW |
| Laser Generator | MAX |
| Laser Wave Length | 1064nm |
| Working Table | Sawtooth |
| Maximum Idle Running Speed | 120m/min |
| Maximum acceleration | 1.5G |
| Position Accuracy | ±0.02mm/m |
| Repeat Positional Accuracy | ± 0.01mm |
| Cutting Thickness | ≤20mm Carbon steel; ≤8mm Stainless steel |
| Metal style | Metal sheet and tube |
| Control System | Bochu Fscut3000DE-M Controller |
| Position Type | red dot |
| Working Voltage | 380V /50Hz |
| Auxiliary Gas | oxygen, nitrogen, air |
| Working life of fiber module | More than 100000 hours |
| Fiber laser cutting head | Boci BLT310 auto focus laser cutting head |
| Cooling System | S&A/Tongfei/Hanli industrial water chiller |
| Work Environment | 0-45°C, Moisture 45-85% |
| Delivery time | 25-35work days (According to actual season) |


Jinan Lingxiu Laser
Q: Do you have CE document and other documents for customs clearance?
A: Yes, we have original. At first we will show you and after shipment we will give you CE/Packing list/Commercial Invoice/Sales contract for customs clearance.