|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 3 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | LX3015F Fiber laser cutting machine |
| Working Area | 1500*3000mm |
| Laser Power | Optional Power:1-30kw) |
| Laser Generator | Raycus/MAX/JPT |
| Laser Wave Length | 1064nm |
| Working Table | Sawtooth |
| Maximum Idle Running Speed | 120m/min |
| Maximum acceleration | 1.5G |
| Position Accuracy | ±0.02mm/m |
| Repeat Positional Accuracy | ±0.01mm |
| Cutting Thickness | ≤20mm Carbon steel; ≤10mm Stainless steel |
| Control System | Weihong |
| Position Type | red dot |
| Power Consumption | ≤21 KW |
| Working Voltage | 380V /50Hz |
| Auxiliary Gas | oxygen,nitrogen,air |
| Working life of fiber module | More than 100,000 hours |
| Fiber laser cutting head | Raytools BM110 |
| Cooling System | S&A/Tongfei/Hanli industrial water chiller |

Our Customers

Offline Exhibition
After-sales Service
FAQ
Q: Do you have CE document and other documents for customs clearance?
A: Yes, we have original. At first we will show you and after shipment we will give you CE/Packing
list/Commercial Invoice/Sales contract for customs clearance.
Q: Payment terms?
A:TT/West Union/Payple/LC/Cash and so on.
Q: I don't know how to use after i receive or i have problem during use, how to do?
A: We can provide team viewer/Whatsapp/Email/Phone/Skype with cam till all of your problems finished.We can also provide door service if you need.
Q: I don't know which one is suitable for me ?
A :just tell us below information
1) Max work size:choose most suitable model.
2) Materials and cutting thickness:Power of laser generator.
3) Business industries:We sell a lot and give advice on this business line.
