|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 3 Years |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency



| Model | LX3015M Fiber laser cutting machine |
| Working Area | 1500*3000mm |
| Laser Power | 1000W (Optional Power : 1000W, 1500W, 2000W, 3000W, 4000W, 6000W ) |
| Laser Generator | Raycus |
| Laser Wave Length | 1064nm |
| Working Table | Sawteeth |
| Maximum Idle Running Speed | 120m/min |
| Maximum acceleration | 1.5G |
| Position Accuracy | ±0.02mm/m |
| Repeat Positional Accuracy | ±0.01mm |
| Cutting Thickness | ≤22mmCarbonsteel; ≤10mmStainlesssteel |
| Power Consumption | ≤21KW |
| Working Voltage | 380V/50Hz |
* About Jinan Lingxiu Laser Equipment Co., Ltd.
is established in July 2004, owns more than 500 square meters of researching and office space, more than 32000 square meters factory.All machines , passed the European Union CE authentication, American certificate and are certified to ISO 9001. Products are sold to USA,Canada, Australia, Europe, South east Asia, Africa etc, more than 150 countries and areas,and supply OEM service for more than 30 manufactures.



Q: Do you have CE document and other documents for customs clearance?
A: Yes, we have original. At first we will show you and after shipment we will give you CE/Packing list/Commercial Invoice/Sales contract for customs clearance.
Q: Payment terms?
A:TT/West Union/Payple/LC/Cash and so on.
Q: I don't know how to use after i receive or i have problem during use, how to do?
A: We can provide team viewer/Whatsapp/Email/Phone/Skype with cam till all of your problems finished.We can also provide door service if you need.
Q: I don't know which one is suitable for me ?
A :just tell us below information
1) Max work size:choose most suitable model.
2) Materials and cutting thickness:Power of laser generator.
3) Business industries:We sell a lot and give advice on this business line.