|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 3 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | LX3015HCO Fiber laser cutting machine |
| Working Area | 1500*3000mm |
| Laser Power | 1500W(Optional Power :2000W,3000W, 4000W,6000W,8000W,12000W) |
| Laser Wave Length | 1064nm |
| Working Table | Sawtooth |
| Maximum Idle Running Speed | 120m/min |
| Maximum acceleration | 1.5G |
| Position Accuracy | ±0.02mm/m |
| Repeat Positional Accuracy | ±0.01mm |
| Position Type | red dot |
| Power Consumption | ≤21 KW |
| Working Voltage | 380V /50Hz |
| Auxiliary Gas | oxygen,nitrogen,air |
| Working life of fiber module | More than 100000 hours |
| Fiber laser cutting head | Raytools BM110 |
| Cooling System | S&A/Tongfei/Hanli industrial water chiller |
| Work Environment | 0-45ºC,Moisture 45-85% |
| Delivery time | 20-25 work days(According to actual season) |


Jinan Lingxiu Laser

Q: Do you have CE document and other documents for customs clearance?
A: Yes, we have original. At first we will show you and after shipment we will give you CE/Packing list/Commercial Invoice/Sales contract for customs clearance.