Lxshow 3000W Portable 3 in 1 Laser Welding Cutting Cleaning Machine Price
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- After-sales Service
- Yes
- Warranty
- 2 Years
- Model NO.
- LXS-3000W
- Application
- Biomedicine, Electronic Industry, Automotive Industry, Powder Metallurgy, Manufacturing Industry, Hardware Industry
- Technical Class
- Continuous Wave Laser
- Control
- Manual
- Power Density
- Deep Penetration Welding
- Laser Classification
- Optical Fiber Laser
- Type
- Fiber Laser Welding Machine
- Laser System
- Fiber Laser Source Raycus 3kw
- Cooling System
- Water Chiller
- Delivery Time
- 5-10 Work Days
- Cbm(M3)/Set
- 3.15cbm
- N.W/Kg
- 350kg
- Transport Package
- Plywood Package
- Specification
- 1400*1100*1400mm
- Trademark
- LXSHOW
- Origin
- China Shandong Jinan
- Production Capacity
- 3000 Sets/Year
Product Images of Lxshow 3000W Portable 3 in 1 Laser Welding Cutting Cleaning Machine Price
Find Similar Products
Product Description
High Quality 3 in 1 Fiber Laser Cutting Welding Cleaning Machine
(Power can be customized according to demand)
please contact us for more details

Character:
1.A machine to achieve cutting, welding, cleaning functions.
2.HW three-in-one function head HW-BDH-20-60150 Double swing head cleaning width 50mm
3.Au3tech 3-in-1 feature head HW970 Pendulum cleaning width 80mm
4.Relfar 3-in-1 function head FWH20-S10A pendulum
5.Change the focusing mirror when cleaning and the nozzle when cutting.
| Working life of fiber module | More than 100000 hours |
| Laser machine controller | Au3tech/HW/Ralfa/Qilin/WSX/Chaoqiangweiye(Optional) |
| Wobble welding head | Single wobble/Double wobble |
| Supply voltage | Single-phase 220V±10%, 50/60Hz AC |
| Machine power consumption | 11.5Kw(including chiller) |
| Setting up the environment | Flat, no vibration, no impact |
| Working temperature | 0°C~40°C |
| Working environment humidity | ≤80% |
| Power adjustment range (%) | 10-100 (gradient adjustable) |
| Laser Source Repeat frequency (KHz) | 1000-5000 (gradient adjustable) |
| Beam quality | 1.3m2 |
| Laser wavelength | 1070nm |
| Focal length (mm) | 150 |
| Cooling method | Water cooling |
| Size | 1100mm × 700mm × 1150mm |
| Weight | 270Kg |
| Fiber length | 10 meters |
| Welding head weight | 1.5Kg |
| Scanning/Swing frequency | 20-150Hz |
| Mobile mode | Handheld |
| Auxiliary gas | 99.99% argon or nitrogen |
| Auto wire feeder | Included |
| Spot adjusting range | 0-5mm |
| Repeating Precision | 0.01mm |
Certification Display:
About machine quality, we have get the third party certification, and about the machine, we have 3 years machine warranty, if you need, we always here.
Company Information:
Jinan Lingxiu Laser
is established in July 2004 ,owns more than 500 square meters of researching and office space, more than 32000 square meters factory.All machines ,passed the European Union CE authentication,American FDA certificate and are certified to ISO 9001. Products are sold to USA, Canada, Australia, Europe, South east Asia, Africa etc, more than 120 countries and areas, and supply OEM service for more than 30 manufactures.
After-sales Service:

Q1 :How about warranty?
A1:2 years quality guaranty, the machine with main parts(excluding the consumables) shall be changed free of charge(some parts will be maintained) when if any problem during the warranty period.
Q2:2 I don't know which one is suitable for me ?
A2:Please tell me
1) Your materials.
2) The thickness of your materials.
Q3:Payment terms?
A3:****** trade assurance/TT/West Union/Payple/LC/Cash and so on.
Q4:Do you have CE document and other documents for customs clearance?
A4:Yes,we have Original. At first we will show you and And after shipment we will give you CE/Packing list/Commercial Invoice/Sales contract for customs clearance.
Q5:I don't know how to use after I receive or I have problem during use,how to do?
A5:
1) We have detailed user manual with pictures and CD,you can learn step by step.And our user manual update every month for your easy learning if there is any update on machine.
2) If have any problem during use,you need our technician to judge. The problem elsewhere will be solved by us. We can provide team viewer/Whatsapp/Email/Phone/Skype with cam till all of your problems finished.We can also provide Door service if you need.
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR235545". Items marked "" are certified.
Company Profile
Jinan Lingxiu Laser is established in July 2004, owns more than 500 square meters of researching and office space. More than 32000 square meters factory. All machines, passed the European Union CE authentication, certified to ISO 9001. Products are sold to USA, Canada, Australia, Europe, South east Asia, Africa etc,
Our company is specialized in the production of CNC woodworking equipment and CNC laser advertising equipment of high-tech enterprises. Our company sets research and development, production, sales, maintenance services as a whole, specialized in manufacturing CNC woodworking engraving machine, CNC advertising engraving machine, laser engraving/cutting machine, laser marking machine, laser seals machine, computer cutting plotter series equipment; And distribution of plasma cutting metal machine and so on. Our products have covered woodworking, advertisement decoration, stone operation and other various industries. Our machines combine of high precision, fast speed and reliability as a whole, can carve various three-dimensional materials, formed a series of engraving machine industrial advantages. Company will continue to adopt international advanced production technology and production processes, development and production of high quality, high price ratio of numerical control equipment, continuing to create maximum value for customers. Our company takes the "quality, integrity, innovation, service" spirit, always adhere to the customer demands as the guide, it was well welcomed by almost all customers with its high-quality product and good after-sales service. More than 120 countries and areas, and supply OEM service for more than 30 manufactures.
Our Products includes All kind of:
1. Fiber laser cutting machine.
2. Fiber laser welding machine.
3. Fiber laser cleaning machine.
4. Rolling machine
We can also customized non-standard assist equipment as your detailed work requirements.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- Block a, Golden Times Square, Longdong Street, Lixia District, Jinan City, Shandong Province, Jinan, Shandong, China
-
Plant Area
- 14565.8 square meters
-
Number of Employees
- 175
-
Registered Capital
- 5,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, Western Union
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, one month
-
Nearest Port
- Qingdao Port
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Fiber Laser Cutting Machine, Fiber Laser Welding Machine, Fiber Laser Cleaning Machine, Fiber Laser Marking Machine
-
Production Machines
- Dial Indicator, Bridge Crane
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 4 people
-
Own Brand
- Yes
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2015-02-15
- Export Year
- 2019-09-16
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, East Asia(Japan/ South Korea), Australia, Domestic
-
Number of Foreign Trading Staff
- 60
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- CE
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$5,000.00-6,500.00 / Set
-
US$3,000.00-5,000.00 / Set
-
US$3,000.00-5,000.00 / Set
-
US$3,000.00-5,000.00 / Set
-
US$3,000.00-5,000.00 / Set
-
US$3,000.00-5,000.00 / Set
-
US$3,500.00-6,500.00 / Set
-
US$3,000.00-5,000.00 / Set
-
US$3,000.00-5,000.00 / Set
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Laser welding machine
- Fiber laser welding machine
- Lxshow 3000W Portable 3 in 1 Laser Welding Cutting Cleaning Machine Price
Related Categories
Hot Searches
- China Laser Factories
- Laser Engraver Factories
- Laser Welding Factories
- Laser Machinery Factories
- Used Laser Cutter
- Laser Cutter Cutting
- Cnc Laser Cutter Machine
- Cnc Cutter Laser
- Laser Welder Machine
- Top 10 Laser
- Laser Trends
- Laser Welders Bulkbuy