2024 Lxshow Automatic CNC Laser Metal Tube Cutter
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 3 Years |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2015-02-15
Number of Employees
175
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- LX62TD
- Application
- Home Appliance, Environmental Equipment, Petroleum Machinery Manufacturing, Agriculture Machinery, Textile Machinery, Food Machinery, Aerospace Industry, Automotive Industry, Shoemaking Industry, Woodwork Industry, Advertising Industry
- Cooling System
- Water Cooling
- Technical Class
- Continuous Wave Laser
- Applicable Material
- Metal
- Structure Type
- Gantry Type
- Laser Classification
- Fiber Laser
- Laser Technology
- Fiber Laser
- Load-Bearing
- 160kg
- Applicable Power
- 1000W-3000W
- Transport Package
- Wooden Box
- Specification
- 5850*2280*2280mm
- Trademark
- LXSHOW
- Origin
- China Shandong Jinan
- Production Capacity
- 3000sets
Packaging & Delivery
- Package Size
- 585.00cm * 228.00cm * 228.00cm
- Package Gross Weight
- 4000.000kg
Product Description
Water cooler within 3000w, laser, voltage regulator, fan (generally not used)
20 feet cabinet can be installed 2 sets
20 feet cabinet can be installed 2 sets
|
Model
|
LX62TD
|
|
Pipe thickness
|
Depends on the power
|
| Load-Bearing | 160kg |
| Applicable Power | 1000W-3000W(Higher power is also available as long as the pipe is not overweight.) |
| Round tube | Φ20-Ф220 |
| square tube | 20-220mm |
| Bed Style | Tube welded bed |
| X/Y/Z | X:20/ Y:30/ Z:20 |
| Loading length | ≤6200mm |
| Tail stock length | 50-70mm(Affected by cutting head and tube size) |

About Jinan Lingxiu Laser Equipment Co., Ltd
It is established in July 2004, owns more than 500 square meters of researching and office
space, more than 32000 square meters factory.All machines , passed the European Union CE authentication, American certificate and are certified to ISO 9001. Products are sold to USA,Canada, Australia, Europe, South east Asia,Africa etc,more than 150 countries and areas,and supply OEM service for more than 30 manufactures.
space, more than 32000 square meters factory.All machines , passed the European Union CE authentication, American certificate and are certified to ISO 9001. Products are sold to USA,Canada, Australia, Europe, South east Asia,Africa etc,more than 150 countries and areas,and supply OEM service for more than 30 manufactures.
Certification Display
About machine quality, we have get the third party certification, and about the machine, we have 3 years machine warranty, if you need, we always here.
Our Customers
Q: Do you have CE document and other documents for customs clearance?A: Yes, we have CE. Provide you with a one-stop service.At first we will show you and after shipment we will give you CE/Packing list/Commercial Invoice/ Sales contract for customs clearance.
Q: If we are interested in your machine, how do we choose?
1. What main job you do with the machine?
2. What is your request? diameter, __mm* length, __mm?
3. What material you want to cut,stainless steel,carbon steel?
1. What main job you do with the machine?
2. What is your request? diameter, __mm* length, __mm?
3. What material you want to cut,stainless steel,carbon steel?
Q: How about warranty?
A: 3 years quality guaranty, the machine with main parts(excluding the consumables) shall be
changed free of charge(some parts will be maintained) when if any problem during the warranty period.
Q: Do you have after sales support?
A: Yes, we are happy to give advice and we also have skilled technicians available across the world, We need your machines running in order to keep your business running.
Q: Do you have any other machine style?
A: Yes, please check the following machine style, if you have any questions, you can contact us any time, 24x7, we always here.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Fiber laser cutting machine
- Others Fiber laser cutting machine
- 2024 Lxshow Automatic CNC Laser Metal Tube Cutter
Related Categories
Hot Searches
- Cutting Machine Factories
- China Laser Factories
- CNC Cutting Machine Factories
- Laser Engraving Machine Factories
- Laser Fiber Cutting
- Used Fiber Laser Cutting Machine
- Laser Cutting Machine Tube
- Industrial Fiber Laser Cutting Machine
- Fiber Laser Cnc Cutting Machine
- Cutting Machine Trends
- Fiber Laser Cutting Machine Bulkbuy
More